IV KONGRES GRUP MODLITWY O. PIO DIECEZJI TORUŃSKIEJ

19.10.2013 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu już po raz czwarty odbędzie się Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. W poprzednich latach kongresy odbywały się m.in w parafiach pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu.

III Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.

22 września br. już po raz kolejny, w Grudziądzu odbył się III Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie grup modlitewnych odbyło się w Parafii pw. Maksymiliana Kolbe. Swą obecnością zaszczycili nas Ojciec Bolesław Konopka OFM Cap i Ojciec Tomasz Duszyc, Asystent krajowy GMOP, a zarazem redaktor naczelny „Głosu Ojca Pio”. Słowo powitania wygłosił Ks. Zbigniew Gański, Diecezjalny Moderator GMOP, który dziękując Panu Bogu za czas spotkania, modlitwy i wymiany doświadczeń, zachęcił do pełnego uczestnictwa. Obecny Ojciec Bolesław zainaugurował kongres słowami ”Pokój i dobro”, prosząc, aby Ojciec Pio, Ten, który „jest światłem dla grzeszników” prowadził nas, byśmy mogli nieść radość i pokój wszystkim poszukującym i potrzebującym. Ojciec Tomasz Duszyc zachęcił do wsłuchania się w zaproszenie Papieża Benedykta XVI do Roku Wiary, który w Kościele rozpocznie się 11 października br. i potrwa do 24 listopada 2013 roku. Celem Roku Wiary powiedział: „… jest uczynienie wyznania wiary codzienną modlitwą. Wiąże się to z zachętą do odmawiania modlitwy Credo, do życia zgodnego z wiarą, na co dzień i do świadczenia o Tym, w Kogo się wierzy”. Dalej poinformował o Nowym Regulaminie dla Grup Modlitwy, który jest poszerzeniem dotychczasowego Statutu. Nowy dokument podkreśla mocniejszą rolę zaangażowania świeckich i pokazuje „nowe pola działania oraz modlitwy dla grup”. Tekst Regulaminu otrzymają GMOP podczas Ogólnopolskiego Kongresu w Tenczynie (12-14 października b.r.) W świetle tego Regulaminu, powiedział O. Tomasz, „GMOP stają się żywym miejscem poszukiwania drogi do świętości”. Po krótkiej konferencji wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Ks. Infuat Tadeusz Nowicki a wraz z nim byli przy ołtarzu: O. Bolesław, O. Tomasz, Ks. Prałat Henryk Kujaczyński, Ks. Kanonik Z. Gański oraz kapłani, kierownicy duchowi obecnych GMOP. W dalszej części spotkania uczestniczyliśmy w prowadzonej przez O. Bolesława Drodze Krzyżowej rozważając myśli i słowa Ojca Pio.

Podczas kongresu wymienialiśmy swoje spostrzeżenia i doświadczenia. Ojciec Tomasz przypomniał, „że mamy dzielić się charyzmatem i wychodzić na zewnątrz” Zachęcił GMOP, aby objęły swoją modlitwą rodziny, które dzisiaj są w kryzysie. Podczas kongresu bogaty asortyment materiałów związanych ze Świętym i Grupami Ojca Pio zachęcał do ich nabycia i poszerzenia swojej biblioteczki. Na zakończenie kongresu, ubogaceni głębokimi treściami, modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką do Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Ojca Pio. W modlitwie za wstawiennictwem Ojca Pio polecaliśmy trudne sprawy, dziękując Panu Bogu za wszystko, modliliśmy się o łaski dla rodzin, parafian i dla siebie. Po adoracji uczciliśmy relikwie Ojca Pio.

Kończąc kongres O. Bolesław i O. Tomasz podziękowali gospodarzowi miejsca Ks. H. Kujaczyńskiemu i organizatorowi Ks. Z. Gańskiemu oraz wszystkim, dzięki którym kongres pozwolił dostrzec postać Ojca Pio, jako przewodnika w drodze do świętości.

Ewa Szulc