<<< wstecz

Diecezjalna pielgrzymka Grup Modlitwy Ojca Pio do Rzymu

Jubileuszowy Rok – Rok Miłosierdzia przynosi już na jego progu niezwykłe wydarzenia. Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Watykanu dwóch wielkich spowiedników, w ich doczesnym obrazie – relikwiach, Św. Ojca Pio i Św. Leopolda Mandicia. Obaj zakonnicy byli prawdziwymi, pokornymi sługami konfesjonału, którzy znali wielką wagę sakramentu pojednania i moc miłosierdzia. Swoją niezwykłą troską o ludzkie dusze zjednywali rzesze wiernych na całym świecie, którzy na kolanach jednali się z Bogiem.
Informacja o tak niezwykłej wizycie relikwii Św. Ojca Pio na Watykanie przyszła do Jego czcicieli w naszej diecezji podczas rekolekcji, którym przewodniczył kapucyn ojciec Roman Rusek w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu – Tarpnie we wrześniu ubiegłego roku. Parafia przygotowywała się do przyjęcia drugiego wezwania - właśnie św. Ojca Pio. Uroczystości parafialne były wzbogacone kolejnym, już VI Kongresem Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. Koordynator GMOP Diecezji Toruńskiej – ks. kan. Zbigniew Gański, a jednocześnie proboszcz tarpieńskiej parafii, informację o możliwości spotkania się ze Św. Ojcem Pio i Ojcem Świętym Franciszkiem na Watykanie przyjął jako zadanie do realizacji. Już podczas wrześniowego Kongresu pojawili się pierwsi członkowie GMOP, chętni do pielgrzymowania.

Pielgrzymkę zaplanowano w terminie: od 2 – do 11 lutego br.

Jubileusz Grup Modlitwy Ojca Pio w przeżywanym Roku Miłosierdzia podczas wystawienia relikwii Ojca Pio w Watykanie wyznaczono na 6 lutego br. Pielgrzymi z Diecezji Toruńskiej tak zaplanowali swój pątniczy szlak, by dot-rzeć do Rzymu w wyznaczonym terminie. Cały jednak pobyt we Włoszech znaczyła dłuższa franciszkańska droga – śladami Św. Franciszka i Św. Klary dotarliśmy do urokliwego Asyżu i miejsca stygmatów – niezwykłej, wysoko położonej La Verny, a śladami Św. Antoniego - do Padwy.

Szczególnych przeżyć doświadczaliśmy w miejscach, gdzie swoje życie wiódł Ojciec Pio: poznaliśmy dzieciństwo w rodzinnej Pietrelcinie, nowicjat w Morcone i dalej – długie lata w San Giovanni Rotondo. Przeżywaliśmy w bardzo osobisty sposób spotkanie z tymi miejscami, które były świadkami niezwykłych wydarzeń z udziałem zakonnika, np. spotkanie z krzyżem na chórze w antycznym kościółku, przed którym Ojciec Pio otrzymał stygmaty, z konfesjonałem – świadkiem przebaczenia, pojednania i miłosierdzia czy z miejscem, gdzie docelowo spoczywają doczesne szczątki kapucyna w przepięknej, dolnej kaplicy nowej Bazyliki Matki Bożej Łaskawej.

Centrum naszych przeżyć stanowił Rzym. Kiedy przybyliśmy do Wiecznego Miasta 5 lutego br. relikwie Św. Ojca Pio i Św. Leopolda Mandicia znajdowały się w kościele San Salvatore in Lauro, który jest centralną świątynią rzymskich Grup Modlitwy Ojca Pio. Właśnie z tego kościoła zaplanowano przeniesienie w uroczystej procesji ciał obu świętych do Bazyliki Św. Piotra. Nawet nie marzyliśmy, że naszej pielgrzymkowej grupie uda się być tak blisko naszego Patrona. Tak się poukładała organizacja tego spotkania na placu przed Bazyliką, że w efekcie końcowym – nasza grupa znalazła miejsce wewnątrz budowli, kilka metrów od miejsc wyznaczonych na relikwie. Poruszająca była tak bliska obecność Ojca Pio… Trudno było ukryć wzruszenie. Śpiew Litanii do Wszystkich Świętych mieszał się z indywidualnie szeptanymi modlitwami…

Dopełnieniem tych niezwykłych przeżyć było w dniu następnym – 6 lutego br. przyjęcie Grup Modlitwy Ojca Pio z całego świata ( podobno było nas ok. 80 tys.) przez Ojca Świętego Franciszka na specjalnej audiencji. Spotkanie na placu przed Bazyliką Św. Piotra rozpoczęło się jutrznią. Oczekiwanie na spotkanie z Papieżem wypełniła m.in. katecheza O. Raniera Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Wielką radość zebranych na placu wywołało pojawienie się Papieża w papa-mobile i jego bliski, serdeczny kontakt z wiernymi. A słowa Ojca Świętego, skierowane do nas później, oddawały szczególny sens modlitwy i przebaczenia – w Roku Miłosierdzia.

Diecezjalna pielgrzymka w drodze powrotnej odwiedziła jeszcze kilka ważnych miejsc: Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano, Sanktuarium Matki Bożej w Loreto, Sanktuarium Św. Rity w Cascii i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mariazell w Austrii.

Święty Ojciec Pio opuścił San Giovanni Rotondo, przyjechał do Rzymu, do Ojca Świętego. Jako Jego czciciele towarzyszyliśmy Mu wiernie. Spędzający wiele godzin w konfesjonale, pochylający się nad naszym poturbowanym życiem, pozostanie dla nas prawdziwym symbolem Roku Miłosierdzia.

Tekst: Helena Reczek, zdjęcia: Wiesław Kozłowski